Književni susret sa Sanjom Pilić

Autor: Iva Lukić, 1. 12. 2018.

Jedna od najpoznatijih i najčitanijih hrvatskih dječjih književnica - Sanja Pilić  družila se s učenicima 3., 4., 5., 6., i 7. razreda Osnovne škole Starigrad i PŠ Kruščica.

U utorak, 27. studenoga 2018. godine u našoj školi ugostili smo Sanju Pilić, poznatu  hrvatsku književnicu koja je napisala mnoštvo romana i priča za djecu. Književnica je na susretu govorila o sebi i početcima svoje spisateljske karijere.  Tijekom susreta istaknula je da je odrasla u spisateljskoj obitelji te da joj je majka poznata hrvatska spisateljica Sunčana Škrinjarić, što je za učenike bilo iznenađenje. Osim što se bavi pisanjem, Sanja je završila školu primjenjene umjetnosti, fotografski smjer, te je radila  kao fotografkinja, trik snimateljica i koloristica na crtanom filmu.

Opuštena, vesela i nasmijana književnica svojim spontanim, neposrednim i zaigranim pristupom osvojila je učenike naše škole, a autoricu su posebno oduševili likovni radovi naših učenika, koji su za ovaj susret ilustrirali neke njezine priče te nacrtali portrete književnice. Veliko oduševljenje kod autorice izazvale su i učenice  naše plesne grupe „Hula hop“ koje su joj pokazale dio njihove plesne točke.

Uz opuštenu, spontanu i vedru atmosferu književnica je odgovarala na brojna pitanja svojih mladih čitatelja. Tijekom susreta autorica je predstavila svoje bogato književno stvaralaštvo – knjige „Mrvice iz dnevnog boravka“, „Nemam vremena“, „E, baš mi nije žao“, „Hoću i ja“, „Sasvim sam popubertetio“, „O mamama sve najbolje“, ali i bogat opus slikovnica koje je posvetila najmlađim čitateljima kao što su „Priča o vučiću Grgi“ te popularne slikovnice o Maši. Osim toga, učenici su tijekom susreta saznali i što autoricu inspirira za pisanje, koje knjige sada rado čita, a koje knjige je rado čitala kao dijete te koliko joj vremena treba da napiše jednu knjigu.

Književna djela Sanje Pilić rado se čitaju i izvan obveznog lektirnog programa, stoga su i opravdane brojne ugledne književne nagrade koje je autorica dobila za svoja djela. Tijekom susreta istaknula je najznačajnije nagrade kao što je nagrada „Mali princ“ za višestruko nagrađivanu knjigu „Pošalji mi poruku“, nagrada Grigor Vitez za knjigu „O mamama sve najbolje“, nagradu Ivana Brlić Mažuranić za knjigu „Mrvice iz dnevnog boravka“ i još mnoge druge.

Na kraju zanimljivog i veselog druženja, književnica se s učenicima  fotografirala te podijelila mnoštvo autograma.

Osnovna škola Starigrad / Jose Dokoze 30, HR-23244 Starigrad Paklenica / os-starigrad-paklenica.skole.hr / ured@os-starigrad-paklenica.skole.hr