Priče iz Vukovara

Autor: Jelena Ivanišević, 11. 12. 2020.

Vođeni zbirkom pripovijetki Priče iz Vukovara autora Siniše Glavaševića, učenici osmog razreda napisali su i svoje priče. Na satu lektire, zadatak je bio napisati kratku priču istog naslova i pouke kao i Glavaševićeva priča i naši su osmaši to izvrsno odradili.

Uživajte u čitanju naših Priča iz vukovara!

Priča o velikim i malim ljudima

Mi, mali ljudi, želimo odrasti, a kad odrastemo, ponovo želimo biti mali.

S vremenom ćeš rasti, ako to znaš raditi kako treba, a u suprotnom, mislit ćeš da rasteš dok ćeš zapravo sve više biti manji.

I ako želiš dotaknuti oblake, pazi da su stabilni jer ako se uhvatiš za prvi pri ruci, velika je mogućnost da ćeš pasti.

A onda ćeš postati nebitan, a svijetu takvi ne trebaju.

Antonella Milovac

Priča o gradu

Nikad ne znaš što ti sutra nosi, zato živi danas, voli danas, poštuj danas i ljubi danas. Ne polaži nade u ni u koga kao što su građani Vukovara polagali nade u pomoć koja im stiže. Vjeruj dovoljno, ali nikad previše.

Vukovar je pao ne ostavljajući dašak ravnodušnosti ni na koga, osim na susjede koji ne znaju što znači 'Voli svoje, poštuj tuđe '. Danas Vukovarci izlaze normalno na ulice, dišu punim plućima i ne brinu se da će granata pasti na njih. No, ako se ne događa danas, ne znači da neće sutra, za mjesec dana ili za godinu. Zato živi, poštuj, ne vjeruj previše i ne polaži nade da će sutra biti isto kao danas.

Lucia Milovac

Priča za roditelje

Ima li išta ljepše od djece? Onaj tren kada svoje dijete uzmeš u naručje po prvi puta i kada osjetiš sve emocije odjednom. Nije li to nešto najljepše na svijetu? Gledaš prve korake, riječi, prve zubiće svog djeteta. Cijeli život si uz njega. Od malih nogu ga učiš kako postati veliki čovjek kojeg će svi voljeti i cijeniti, a ne mrziti i okretati glavu od njega. I kada je bolestan, kome će prvom doći ako ne majci ili ocu? Kome će prvo ispričati nešto što mu se dogodilo ako ne roditeljima?

Zbog djece vaš život ima smisao življenja. Da nema djece, ne biste bili ispunjeni srećom i nikad ne biste osjetili tu povezanost.

Najljepše je promatrati svoje dijete kako odrasta. Mi smo uvijek tu za njih i oni za nas. Nije li to prava bit života?

Ena Ramić

Priča o životu

Ljudi prolaze životom u strahu, a da ni ne znaju smisao, ni cilj svoga puta. Što je život? Život je najljepši zagrljaj koji ti mama da svako jutro, ali i najstrašnija zvijer u knjizi. Mi sami odlučujemo hoćemo li svakodnevno uživati u tom zagrljaju ili pak živjeti u strahu od zvijeri iz priče pune zla i mržnje. Ali ako se osvrćemo na tuđi život, u našem će dragocjeno vrijeme teći i mi ćemo ga

zaboraviti iskoristiti. Kroz život juriš brzo i zato ne zaboravi širiti dobrotu kako bi i ti na kraju postao pobjednik života.

Gabriela Marasović

Priča za tebe

Čula sam negdje da najljepše priče počinju titranjem. Nešto što možda izgleda beznačajno, ipak može promijeniti sve. Jer ljudi se više fokusiraju na velike i prvi pogled važne stvari i zbog toga ne uspiju vidjeti one male no bitne.

Ljudi ili usamljenici lutaju svijetom tražeći ljubav, sreću, prijatelje ili samoga sebe, no ne shvaćaju da se sve lijepe stvari događaju kada obraćamo najmanje pažnje. Ako ne obratimo pažnju na sreću ili osobu, može proći pored nas, a da to ni ne primijetimo. Možda su osoba ili sreća tu cijelo vrijeme, a da to nismo znali.

Ali morate znati da vas uvijek netko čeka.

Lucia Anić

Priča o zagrljaju

Zagrljajem izražavamo svoju ljubav prema osobi. Zagrljaj može biti zahvala za dolazak, utjeha kad smo tužni, kada nekoga nismo vidjeli dugo ili kad se nečega bojimo pa nas netko zagrli i ublaži strah. Zagrljaj je kao jedna svijeća koja gori u velikoj mračnoj sobi ili kao zadnja kap vode koja pomaže biljci da ne presuši.

Iva Jurlina

Priča o moru

Naša Hrvatska je kao brod u beskraju mora i oceana, nevin i nedužan dok nije došlo jato gladnih morskih psina koji su odlučili napasti brod, a Vukovar je kao jedan od mornara koji se poskliznuo kad su psi zadrmali brod i pao među njih. Međutim, on se nije tako brzo uspio izvući te je pretrpio puno ugriza, ali nakon nekog vremena oporavio se i ponovo je blistav na brodu koji plovi beskrajem.

Matko Jurlina

Osnovna škola Starigrad / Jose Dokoze 30, HR-23244 Starigrad Paklenica / os-starigrad-paklenica.skole.hr / ured@os-starigrad-paklenica.skole.hr